Strzelba samopowtarzalna ERMOX XA-4 ASN Nickeling kal. 12/76, lufa 470 mm, z mag. 7-nabojowym

1 890,00 

SKU ERBR127605 Kategoria

Broń palna - sprzedaż tylko na pozwolenie

Dostępność w magazynach:

Magazyn Tarnobrzeg
Magazyn Poznań

tel. 15 823 82 75
tel. 61 853 24 76

Zgodne ze stanem faktycznym

Opis

Strzelba samopowtarzalna typu taktycznego, oparta na rozwiązaniach Benelli M4.

Benelli M4 powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie marines czyli amerykańskiej piechoty morskiej. Firma Benelli wystartowała w konkursie na bojową strzelbę samopowtarzalną. Wymogiem było, by strzelba zachowała wszelkie parametry starszych „pump action” (pompek), w tym poręczność, wytrzymałość, odporność na zmienne warunki i niezawodność (także w słonej wodzie), gwarantując większą szybkostrzelność praktyczną.

Konstruktorzy do odryglowania zamka i napędu automatyki wykorzystali system krótkiego skoku tłoka, nazwany A.R.G.O. (Auto Regulating Gas Operated). Składa się on z dwóch równoległych tłoków umieszczonych przy komorze nabojowej, po to by gazy pobierane do rozpoczęcia cyklu przeładowania były pod jak najwyższym ciśnieniem. Duża siła działająca na układ, nawet przy naboju o słabszej naważce prochu umożliwia niezawodne działanie. Gorące gazy prochowe zostawiają znacznie mniej brudu. Broń nadal wymaga czyszczenia, jednak jest ono mniej pracochłonne i nie musi być tak częste. System A.R.G.O. automatycznie reguluje ilość gazów. Czas działania gazu na układ jest różny, w zależności od ich ciśnienia. Jeżeli naważka prochu jest duża, gazy szybko przekazują energię na tłok, następnie odprowadzane są przez otwory technologiczne. W przypadku mniejszego ładunku gazy działają dłużej. Ulatują do atmosfery nie wcześniej niż po odepchnięciu tłoków na odpowiednią odległośćBroń ryglowana jest przez obrót zamka.

W sierpniu 1998 roku strzelba Benelli M4 została poddana ostrym testom. Próby obejmowały funkcjonowanie w różnych warunkach pogodowych, przy bardzo skrajnych temperaturach. Przetrwała (bez poważniejszego uszkodzenia!) również próbę żywotności, polegającą na oddaniu 25 tys. strzałów. W rezultacie dotrwała do końca testów i trafiła na uzbrojenie USMC jako M1014.
Benelli M4 wyznaczyła nowe trendy w konstrukcji broni śrutowej i przez wielu ekspertów jest uważana za najlepszą strzelbę bojową współczesnego świata.

Strzelby samopowtarzalne ERMOX XA – 4 w znacznym stopniu wzorowane są na M4 firmy Benelli. Tureckie modele nie są jednak czystymi kopiami broni włoskiej. Wymienne z M4 jest około 80 % podzespołów.

Wersja z lufą 18,5 cala (470 mm), magazynkiem na 7 nabojów i kolbą stałą. Wykończenie części metalowych w jasnym, srebrzystym kolorze.

Dane techniczne

Producent

Ermox

Kaliber

12/76

Typ broni

półautomat śrutowy

Typ przeładowania

samopowtarzalna

Masa [g]

3400

Długość lufy

470mm/18,5"

Magazynek - pojemność [szt.]

7

Osada

dural/syntetyk

Strzelba samopowtarzalna ERMOX XA-4 ASN Nickeling kal. 12/76, lufa 470 mm, z mag. 7-nabojowym