Pistolet samopowtarzalny M74 kal. 7,65 Browning, z mag. 7-nabojowym

590,00 

SKU KLBR765059 Kategoria

Dostępność: Na stanie

Broń palna - sprzedaż tylko na pozwolenie

Dostępność w magazynach:

Magazyn Tarnobrzeg
Magazyn Poznań

tel. 15 823 82 75
tel. 61 853 24 76

Zgodne ze stanem faktycznym

Opis

Dostępne wiele sztuk tego samego modelu.

Zdjęcia poglądowe wybranych jednostek.

O modelu M74

Pistolet Md.74 (Model 74) był często określany sygnaturą Carpati.  Zaprojektowano go w rumuńskich zakładach Uzinele 6 Martie Zarnesti (UMZ), na bazie Walthera PP i PPK.

Broń została opracowana przez inżyniera Marcu Damiana, wraz z zespołem projektantów i warsztatem prowadzonym przez Sterca Niculae. Zatwierdzenie projektu nastąpiło w roku 1974.

Pistolety wytwarzane w latach 1974 – 75 trafiały przede wszystkim do rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (Securitate).  Po zaspokojeniu potrzeb Securitate broń zaczęła trafiać na wyposażenie rumuńskiej milicji, następnie armii. W wojsku używali jej głównie zawodowi oficerowie. Carpati cieszył się dobrą reputacją z uwagi na małe gabaryty i niską masę.

Lufa broni ma długość 90,5 mm i cztery bruzdy prawoskrętne. Pokryta jest cienką warstwą twardego chromu, co poprawia odporność antykorozyjną.

Pistolet strzela nabojem 7,65 mm Browning (7,65 x 17 SR – Semi Rimmed, z kryzą częściowo wystającą, inne oznaczenia to .32 ACP czy .32 Auto).

Nabój cechuje się dużą celnością i idealnie pasuje do lekkich pistoletów działających na zasadzie odrzutu swobodnego zamka.

Szkielet wykonany jest z lekkiego stopu. W tym przypadku opierano się na doświadczeniach Walthera PPK – L (Leichmetall), produkowanego od 1957 roku ze szkieletem z duraluminium. Szkielet z lekkich stopów obniżył masę pistoletu Md. 74 (w stosunku do PP) o ponad 140 g Już na pierwszy rzut oka widać charakterystyczną cechę wzorniczą Md.74 – mocno powiększony i wydłużony ogon chwytu. Dobrze chroni on obszar dłoni między kciukiem a palcem wskazującym.

Przyrządy celownicze składają się ze stałej muszki i regulowanej szczerbiny. Górna powierzchnia zamka  jest  moletowana.Okładziny chwytu wykonano z tworzywa sztucznego, najczęściej w kolorze czarnym.

Stalowy magazynek jednorzędowy mieści 8 nabojów, a stan załadowania jest widoczny dzięki siedmiu owalnym otworom. Ósmy nabój  widać z góry. Zaleca się ładowanie go tylko sześcioma nabojami. Zwalnianie magazynka następuje po wciśnięciu zatrzasku umieszczonego w spodniej części chwytu.

Bezpiecznik dwupozycyjny  znajduje się  z lewej strony zamka.

Rozkładanie broni do czyszczenia czy konserwacji jest identyczne jak rodzimego P-64.

Pistolet Md. 74 znajdował się w kolekcji broni palnej należącej do dyktatora Nicolae Ceausescu. Odnaleziono go w Bukareszcie, w rezydencji pary w dzielnicy Primaverii.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku 28.000 egzemplarzy Md.74 trafiło do NRD. Po zjednoczeniu Niemiec pistolety te zostały w większości wyprzedane do USA i Kanady.

Do chwili obecnej pistolet znajduje się na uzbrojeniu rumuńskiej żandarmerii i policji.

Oznaczenia fabryczne:

Z lewej strony zamka bito napis Cal. 7,65 mm i dalej Md.74, poprzedzony trójkątem oznaczającym producenta. Poniżej znajdowało się oznaczenie serii (dwie duże litery, najczęściej AL lub AM) , numer broni oraz rok produkcji. Numer broni bito też na szkielecie, z lewej strony, tuż obok kabłąka spustowego oraz pod lufą. Spotyka się także liczne cechy odbioru technicznego bądź bicia importera.

Dane techniczne

Typ broni

pistolet

Kaliber

7,65 Browning

Pistolet samopowtarzalny M74 kal. 7,65 Browning, z mag. 7-nabojowym